Zielony żoliborz

forum mieszkańców osiedla ZIELONY ŻOLIBORZ


#46 2011-01-30 22:36:47

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

promocje na mieszkania platinium już są i to spore.. po drugie zaraz też wymiękną z tymi mieszkaniami 3 pokojowymi, w których część korytarza jest włączona do powierzchni mieszkania, żeby zawyżyć jego powierzchnię a nie przekłada się to wogóle na większe pokoje (mieszkania mają po 90m2 a pokoje powierzchnię praktycznie taką samą jak mieszkania 75 m2).. nie twierdzę, że mieszkania będą tańsze, ale też do góry ceny nie pójdą, bo w oklicy się dużo dzieje mieszkaniowo, wkrótce się rozpoczną następne inwestycje, bo się deweloperom WZki przeterminują, i mogą już nie dostać takich parametrów, jak planowali.. co do zwrotów, to nie wierzę, że to będzie sytuacja zagrażająca płynności dewelopera, a bank kredytujący inwestyję zna treść umów i o takiej ewentualności wie.
w drugim etapie ma wogóle nie być standardu platinium, bo się nie sprzedaje..
tak sobie gdybam, no i szkoda mi jednak by było tego mieszkania w 1szym etapie. Tyle chodzenia, pstrykania, pisania na forum.. Mam tylko nadzieję, że to ostatnia podwyżka VAT i nie dobijemy do 10 % !!!

Offline

 

#47 2011-01-31 11:11:56

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 108
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Powiem szczerze, że jak dla mnie trochę to wszystko jest dziwne. Po pierwsze z artykułu z Gazety Prawnej z dnia 27/01/2011 wynika, że developer powinien wziąść koszty podwyżki Vat-u na siebie, a jeżeli tego nie zrobi to można go zaskarżyć do UOKiK. A jeżeli nawet nic się z tym nie da zrobić, to developer powinien wystawić nowe faktury, a jeżeli nie będzie developer brał na siebie tego 1%, to faktury będą wyższe o 1%, co w efekcie końcowym podwyższa wartość mieszkania. A jeżeli wartość mieszkania zostanie podwyższona, to moim zdaniem wszyscy Ci, którrzy podpisywali umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego będą musieli chyba znowu iść do notariusza... No bo niby czemu mamy płacić developerowi więcj skoro w umowie jest mniej. Tak mi się wydaje.

Offline

 

#48 2011-01-31 11:53:21

kidbs

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 80
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Też nie wiem co z tą umową przedwstępną w formie aktu notarialnego. Ma zapis o możliwości zmiany VAT ale czy to oznacza, że mam tą umowę wywalić do kosza? czy aktualizować? aneksować?

Co do info o II etapie...ma być drogie. Zarząd Turret się nie przejmuje rynkiem i wali wysokie ceny.

Offline

 

#49 2011-01-31 16:15:38

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Drogie...w sensie droższe  ?

Tam chyba będzie 15 piętrowiec.... w zasadzie ceny powinny być odpowiednio wyższe na wysokich piętrach.... - suma sumarum, będzie więcej droższych   Zagdaka rozwikłana.

Offline

 

#50 2011-01-31 20:56:00

mr2xu

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Dla mnie sprawa jest oczywista

Według rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) deweloper nie może podwyższyć ceny towaru lub usługi w przypadku zmiany stawki VAT.

ednocześnie w związku z podwyżką VAT od 1 stycznia 2011 r. do kolejnych wpłat dokonywanych przez nabywcę lokalu mieszkalnego musi stosować aktualną stawkę VAT. Oznacza to, że deweloper, żeby być w zgodzie z przepisami o VAT oraz wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), powinien wystawiać faktury za kolejne wpłaty rat za mieszkanie, stosując wyższą stawkę VAT, ale ciężaru tej podwyżki nie może przerzucić na kupującego.
Niedozwolone klauzule
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 28 marca 2008 r. (sygn. akt VI ACa 1078/07) uznał za niedozwoloną klauzulę zawartą w umowie z deweloperem zezwalającą na podwyższenie ceny towaru lub usługi w przypadku zmiany wysokości stawki VAT.
Joanna Szydlik, adwokat w zespole kancelarii adwokackich RS Adwokaci, wyjaśnia, że klauzula ta została wpisana do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, prowadzonego przez prezesa UOKiK. Z art. 47943 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru niedozwolonych klauzul. Oznacza to, że skutki tego wyroku rozciągają się nie tylko na przedsiębiorcę występującego jako pozwany w sprawie, w której wydano wyrok, ale także na każdego innego przedsiębiorcę (np. wyrok SN z 13 lipca 2006 r., sygn. akt III SZP 3/06). Wobec tego każdy przedsiębiorca, który zastosuje postanowienie wzorca umowy uznane przez SOKiK za niedozwolone, dopuszcza się naruszenia interesów konsumentów.
– Deweloper w umowach zawartych z konsumentami nie powinien stosować postanowień, które wyrokiem SOKiK zostały uznane za niedozwolone. Takie klauzule uznać należy za niewiążące strony z uwagi na ich nieważność – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Istnieje też odmienne stanowisko, że wyrok uwzględniający powództwo o uznanie klauzuli za niedozwoloną, obejmuje prawomocnością tylko pozwanego przedsiębiorcę (np. wyrok SOKiK z 22 sierpnia 2005 r., sygn. akt XVII Ama 21/2005).
– Konsument ma jednak w tym przypadku możliwość domagania się uznania tej klauzuli za niedozwoloną – podkreśla Joanna Szydlik.
Wzrost podatku
Skoro rejestr klauzul niedozwolonych wiąże wszystkie podmioty, a więc także innych deweloperów, a nie tylko tego, któremu urząd zakwestionował stosowanie takiej klauzuli w umowie, to firmy, które nie otrzymały jeszcze całości należności z tytułu sprzedaży mieszkań, mają ograniczone możliwości przerzucenia podwyżki VAT na klientów. Takiego zdania jest Tomasz Bełdyga, radca prawny, dyrektor w KPMG.
– Jeżeli deweloperzy nie mogą się przed skutkami podwyżki VAT zabezpieczyć w momencie zawierania umowy, pozostaje im renegocjacja umowy z klientem. Jednak konsumenci nie muszą się zgodzić na zapłatę większej ceny – mówi Tomasz Bełdyga.
Ekspert dodaje, że gdyby sąd nie zakwestionował tego typu klauzul, to całe ryzyko związane ze zmianą stawek VAT ponosiliby klienci, a w większości przypadków są to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dla których VAT zawarty w cenie nabycia mieszkania nie jest odliczany.
– Mając na uwadze interes konsumenta i przedsiębiorcy, przyznano prymat ochronie tego pierwszego, a to oznacza, że skutki wzrostu VAT mogą się okazać dotkliwe dla deweloperów – konkluduje Tomasz Bełdyga.
Także Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że oferując mieszkania w obrocie konsumenckim, deweloper nie może podwyższyć ceny oferowanych lokali, powołując się na wzrost stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym z 7 proc. do 8 proc. (w przypadkach gdy oferowany lokal mieszkalny nie będzie się mieścił w definicji budownictwa społecznego z 7 proc. do 23 proc.).
– Jeżeli taka klauzula znajduje się w umowie, nabywca lokalu będzie mógł wezwać dewelopera do zaniechania stosowania tej klauzuli, a w przypadku odmowy zwrócić się do sądu powszechnego o uznanie danego postanowienia za niewiążące



mogą wysyłać i dziesięć listów bo maja do tego prawo, ale ceny mieszkania ze względu na VAT nie można zmienić taki jest wyrok sądu

Offline

 

#51 2011-02-01 10:39:07

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Czyli pisma będą wysyłane z informacją i zaproszeniem na podpisanie aneksu do umowy. Zastanawia mnie tylko jak się ma do tego moja umowa w formie aktu.? Czy mogę sobie nią d... wytrzeć ? , czy żądać nowej za darmo , bo w sumie notariusz chyba nie powinien przepuścić niezgodnej z prawem umowy ??? Ale mnie to wszystko wkurza!!!

Offline

 

#52 2011-02-01 14:34:41

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

z tego orzeczenia wynika, że deweloper nie może "przymusić" kupującego do zapłaty większego VAT, jeśli nie dał mu możliwości odstąpienia od umowy. My taką możliwość mamy, więc to nie dotyczy naszego przypadku..
nie ma co się nakręcać.. Jak pójdziecie do sądu, to deweloper wykaże, że daje możliwość odsąpienia od umowy w przypadku zmiany VAT i tyle.. To orzeczenie dotyczy sytuacji, w której nie ma żadnej klauzuli zmianie VAT

Offline

 

#53 2011-02-01 20:44:37

mr2xu

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

orzeczenie mówi jasno, że cały zapis jest nie ważny i nie zgodny z prawem !
i nie ma tutaj nic do rzeczy o tym że można odstąpić od umowy bo dotyczy to sytuacji która wyrokiem sądu nie może być wpisana w umowę...

czytając niektóre posty wydaję mi się że kilku osobom nudzi się w biurze sprzedaży i za bardzo ingerują w to forum prawdziwych mieszkańców ZZ... bądźcie czujni ...

Offline

 

#54 2011-02-01 21:04:20

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

czy mam teraz jakoś udowodnić, że nie pracuję dla dewelopera?..
Nie jestem prawnikiem, jak ktoś ma kontakt do kogoś, może mu pokazać tę umowę, coś rozstrzygnąć. My się możemy bawić w takie sądy, ale z mojego doświadczenia wynika, że nic z tego konkretnego nie wyjdzie, tylko dołowanie nastroju. Teraz to my jesteśmy w gorszej sytuacji, bo to my powinniśmy prawnie wymóc na deweloperze odstąpienie od przerzucenia VAT na nas. Nie ma żadnego magicznego telefonu do superurzędu który to automatycznie załatwi. Musielibyśmy założyć ZZ sprawę w sądzie i wykazać, że nasz zapis jest też niezgodny z rejestrem klauzul niedozwolonych UOKiK - powodzenia.. ostatecznie chodzi nam wszystkim chyba o to, żeby nam wybudowali te mieszkania i umożliwili zamieszkanie tam
Z tego artykułu wynika tyle, że nowelizacja ustawy o VAT jest niedopracowana, i niezgodna z dyrektywą unijną, która jest nadrzędna w stosunku do naszego prawa, a mówi ona, że VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorcy, a płacą go de facto konsumenci (czyli my)
Pewnie dlatego też zwlekają z wysyłaniem tych pism, bo sami do końca nie wiedzą co jest grane i zamówili jakieś ekspertyzy..
Ja też wolałbym mniej zapłacić, ale coś mi się wydaje, że nie jest to tak oczywiste, że nasze umowy są w tym punkcie niezgodne z prawem
Niemniej z przyjemnością zapłaciłbym mniejszy VAT..
pozdrawiam - przyszły mieszkaniec NAPRAWDĘ!!

Offline

 

#55 2011-02-02 01:07:35

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Można też się zebrać i w 200 osób + osoby towarzyszące, dzieci....  zrobić szturm na ulice Matysiakówny    Myślę że nie dadzą nam rady ...

Offline

 

#56 2011-02-02 05:59:44

artur

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-24
Posty: 33
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

mr2xu napisał:

orzeczenie mówi jasno, że cały zapis jest nie ważny i nie zgodny z prawem !
i nie ma tutaj nic do rzeczy o tym że można odstąpić od umowy bo dotyczy to sytuacji która wyrokiem sądu nie może być wpisana w umowę...

czytając niektóre posty wydaję mi się że kilku osobom nudzi się w biurze sprzedaży i za bardzo ingerują w to forum prawdziwych mieszkańców ZZ... bądźcie czujni ...

Dla mnie nie jest to takie jasne. Cytujesz obszerne fragmenty artykułu z Gazety Prawnej ale pominąłeś jeden istotny fragment:

SOKiK wielokrotnie zwracał uwagę, że nielegalne są postanowienia w umowie, które pozwalają na zmianę ceny po jej zawarciu bez przyznania konsumentowi prawa do odstąpienia od umowy. Zdaniem eksperta dotyczy to również zmian ceny na skutek wzrostu stawek VAT. Problem może również dotyczyć przyszłości: przewidziano przecież warunkowy wzrost stawek VAT w kolejnych latach.

Offline

 

#57 2011-02-02 12:33:37

artur

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-24
Posty: 33
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jeszcze dwa grosze w sprawie vat. Cytaty również z "Gazety Prawnej":

"..część deweloperów już zadeklarowała, że bez względu na zapisy w umowach poniesie koszty podwyżki VAT. Taką politykę przyjęły m.in. Dom Development, Budimex Nieruchomości, Archicom czy J.W. Construction."

"Obliczyliśmy, że klient, który w ubiegłym roku zawarł umowę kupna mieszkania na cenę 500 tys. zł, będzie musiał dodatkowo dopłacić ok. 4 tys. zł."

Wolałbym żeby w stosunku do nas "ZZ" postąpił tak jak w/w deweloperzy niż żebyśmy musieli dopłacać po te kilka tysięcy.

Dla zainteresowanych link do artykułu"
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ … entow.html

Offline

 

#58 2011-02-02 13:05:18

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Mubarak też nie chciał obniżyć VAT, i jak kończy? DROGI ZZ, działaj!!!!

Offline

 

#59 2011-02-02 15:48:09

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Ja jeszcze dodam, że żyjemy w takich czasach, że Internet nie wybacza.  Głupie 4 tys. od klienta (w stosunku do setek tysięcy) , a można sobie zepsuć renomę na zawsze.   Troszkę to tez jest niewdzięczne, bo skoro tak renomowany deweloper jak Dom Development, czy Budimex  może wyjść z serdecznością w stosunku do swoich klientów, to dlaczego deweloper, którego klienci tak naprawdę uwierzyli w profesjonalizm jest tak niewdzięczny?  W zasadzie uwierzyliśmy (przynajmniej ja) w ładne rysunki. Nie mam żadnej pewności, że nasz blok nie będzie wyglądać tak jak Wola Tower lub Z.zacisze....

Nie chce martwić ale to jeden z wpisów Wola Tower: "Plusem inwestycji jest lokalizacja i cena, minusem okolica i jakosc materaiłów uzytych do wykonczenia-nie wiem jak u was , ale gostek od odiorów technicznych był deko zaskoczony kiedy oglądał moje "tarasy"-zardzewiałe elementy blachy, najniższy gatunek płytek etcetera etcetera. Generalnie sie nie przejmuje i czekam az sie zakonczy remont zeby zaczac skrzykiwac ludzi do zawiązania wspolnoty - "miła i profesjonalna" ochrona doprowadza mnie do białego. Uwazam ze sa albo do wymiany albo do "rewitalizacji"
A swoją drogą-myslicie ze panie z bira sprzedaży tu zaglądają?
"

Jeszcze raz powtarzam i pytam -  jaką my mamy pewność , wierne i ufne owieczki z ZZ, że u nas będzie inaczej ?

Na koniec , dla  pocieszenia :

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300 … olsce.html

Offline

 

#60 2011-02-02 16:12:56

robert

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-05-06
Posty: 85
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Ja tam liczę na to, że skoro to pierwszy etap z czterech, to będzie to etap referencyjny dla pozostałych Musi być super, żeby pozostałe się sprzedawały na pniu. Takie może trochę naiwne życzenie

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zielonyzoliborz.pun.pl stabmatten polen rehabilitacja pyrka Ciechocinek restauracja