Zielony żoliborz

forum mieszkańców osiedla ZIELONY ŻOLIBORZ


#31 2010-09-01 14:39:17

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

ale jak bierzesz mieszkanie na kredyt, to rok dłużej płacisz ubezpieczenia od braku wpisu do hipoteki itd... moim zdaniem wyjdzie na zero - a ryzyko większe, bo musielibyśmy zapłacić rok przed oddaniem budynku 100%. ja chyba wolę dopłacić ten VAT..

Offline

 

#32 2010-09-02 00:46:47

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Nie..., chodzi mi oto żeby deweloper wystawił fakturę z terminem płatności, pierwszą na wiosnę 2011, a druga na październik 2011. Nic byś nie płacił wcześniej. Po prostu faktura by była wystawiona i vat wcześniej przez ZZ zapłacony, a pieniążki deweloper dostałby zgodnie z terminem płatności. A stratę tą byśmy deweloperowi oddali (około 900zł per mieszkanie).

Przecież teraz masz tez w umowie cenę, ale za wszystko na raz nie płacisz. Masz terminy. Z fakturą można to samo, ale różnica jest taka, że VAT musi zapłacić deweloper wcześniej.

Od naszej obecnie pierwszej wpłaty już to deweloper wykonał....

Offline

 

#33 2010-12-04 19:34:13

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

znalazłem ciekawy artykuł wyjaśniający sposób naliczania VAT w przypadku zakupu w transzach
http://www.rp.pl/artykul/8,566835-Jak-u … kania.html

generalnie wynika z niego, że VAT 8% zapłacimy od rat płaconych w przyszłym roku. jedynym sposobem uniknięcia wyższego VAT jest: A) wpłacenie całości w tym roku
                                            B) podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na nas własność w tym roku..

czyli podwyżka

Offline

 

#34 2011-01-10 13:07:03

zibi

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Sprawa Vatu to jest ,moim zdaniem problem jezykowy. Wielokrotnie słyszałem TUSKA który mowił , tak mi sie wydawało, o obniżce VATU, jednak gwara kaszubska jest bardzo trudna do zrozumienia, okazuje się ze to chodzilo o podwyżke VATU,

Przykładowo poniższą wypowiedź Tuska odebrałem jako zapowiedź obniżki podatków - ale po prostu źle rozumiem gwarę kaszubską bo Tusk w końcu podwyższył podatki.

,,Rząd będzie obniżał i upraszczał podatki oraz podwyższał płace"",powiedział Donald Tusk"

Ostatnio edytowany przez zibi (2011-01-11 14:38:56)

Offline

 

#35 2011-01-10 16:03:18

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

what ?

Offline

 

#36 2011-01-27 07:52:19

Jaroslaw19623

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-09-20
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jeszcze w kwestii podwyższenia ceny mieszkania, gdy zmienia się stawka VAT. Odsyłam do dzisiejszego (27-01-2011) wydania Gazety Prawnej s.B2 - interesujący artykuł, z którego wynika, iż deweloper, aby być w zgodzie z przepisami o VAT oraz wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien wystawiać faktury za kolejne wpłaty rat za mieszkanie stosując wyższą stawkę VAT, ale ciężaru tej podwyżki nie może przerzucić na kupującego. Bardzo mnie ciekawi, jak zachowa się nasz deweloper.

Offline

 

#37 2011-01-27 10:32:13

artur

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-24
Posty: 33
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jaroslaw19623 napisał:

Jeszcze w kwestii podwyższenia ceny mieszkania, gdy zmienia się stawka VAT. Odsyłam do dzisiejszego (27-01-2011) wydania Gazety Prawnej s.B2 - interesujący artykuł, z którego wynika, iż deweloper, aby być w zgodzie z przepisami o VAT oraz wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien wystawiać faktury za kolejne wpłaty rat za mieszkanie stosując wyższą stawkę VAT, ale ciężaru tej podwyżki nie może przerzucić na kupującego. Bardzo mnie ciekawi, jak zachowa się nasz deweloper.

Z tego artykułu wynika, że niedozwoloną klauzulą jest na pewno sytuacja, iż deweloper podwyższa cenę mieszkania (np. ze względu na wzrost podatku VAT) nie dając możliwości odstąpienia od umowy. W naszym przypadku mamy prawo wyboru i możemy zrezygnować z mieszkania nie ponosząc kosztów.

Offline

 

#38 2011-01-27 12:25:03

greenhause

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-12-28
Posty: 70
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Czy ktoś z przyszłych współmieszkańców dostał jakieś pismo lub powiadomienie o podwyżce VAT.Lub może miał kontakt z biurem rozrachunkowym.

Offline

 

#39 2011-01-27 13:06:46

Robi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-20
Posty: 53
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Ja nie dostałem.

Offline

 

#40 2011-01-27 13:41:06

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

A co się stanie, gdy mimo podwyżki VAT, deweloper nie podniesie ceny brutto (obniży o 1%) ??
Czy wtedy mamy możliwość odstąpienia od umowy ?
W zasadzie w umowie jest chyba (z tego co pamiętam) mowa o VAT, o jego ew. zmianie i odstąpieniu od umowy..., a nie o cenie brutto. Jak Wam się wydaje ? Jak to jest ?

Offline

 

#41 2011-01-27 17:11:32

szrek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-18
Posty: 157
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jaroslaw19623 napisał:

Jeszcze w kwestii podwyższenia ceny mieszkania, gdy zmienia się stawka VAT. Odsyłam do dzisiejszego (27-01-2011) wydania Gazety Prawnej s.B2 - interesujący artykuł, z którego wynika, iż deweloper, aby być w zgodzie z przepisami o VAT oraz wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien wystawiać faktury za kolejne wpłaty rat za mieszkanie stosując wyższą stawkę VAT, ale ciężaru tej podwyżki nie może przerzucić na kupującego. Bardzo mnie ciekawi, jak zachowa się nasz deweloper.

Tu cały artykuł http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly … i_vat.html.

Offline

 

#42 2011-01-28 00:20:18

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jejciu...niech Turret wyjdzie z inicjatywą i na te 220 mieszkań poniesie koszt podwyżki. Będzie miał spokój i wszystko pewne. A tak to przedłużają te informacje o podwyżce ile się da. Nie wiem co to za strategia?
Swoją drogą, ciekawe czy cena obecna za mieszkania (te 50-80 pozostałych) brutto zakłada podwyżkę?
Bo jeżeli nie, to byłoby to niesprawiedliwe i czułbym się poszkodowany. Dodatkowo kiszę II raty w nie swoim banku, na nie mój procent Jakaś sprawiedliwość na tym świecie powinna być...nie ?

Offline

 

#43 2011-01-30 17:29:46

kidbs

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 80
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Dziś byłem w biurze sprzedaży.
Mają nam wysyłać listy informujące o zmianie VAT.  Oczywiście koszty z tym związane poniesiemy my. Zarząd umywa rączki i czeka na pieniądze. Kiedy te listy? Nie wiadomo, ale pewnie już nie długo. Dotyczy się to części wartości jeszcze nie zapłaconej. Jeżeli ktoś zapłacił za większość mieszkania już w 2010 to chyba ma z głowy. Był ktoś taki co zapłacił z góry?

Zdaje się, że Zarząd Turret nie jest taki wspaniałomyślny jakbyśmy wszyscy chcieli. Zresztą nie wiem czy na tym nie straci.
Większość kosztów związanych z budową już chyba została poniesiona przed 2011. Większość okien nawet była wstawiona przed nowym rokiem. Pytanie - ile zakupów dokonał Unibep w 2010 roku po starej stawce Vatu? Teraz ostały się wykończenia no i elewacja. Jakie są to koszty w stosunku do całości? Nie wiem ale jak rozumiem skoro Turret chce zmienić warunki dla nas to pewnie Unibep zmieni go dla Turreta. I na pewno zrobią to nie dla całości kosztów budynku ale dla określonych etapów, które zostały się jeszcze na 2011 rok.
Zmiana z 7 na 8% VAT to przynajmniej kilka tysięcy złotych dla mieszkań 50 m2. Ciekawe ile osób zastanowi się nad odstąpieniem od umowy? Czy Zarząd Turret bierze to pod uwagę i to olewa?
Słabe to wszystko z ich strony.

Ostatnio edytowany przez kidbs (2011-01-30 17:42:37)

Offline

 

#44 2011-01-30 19:30:53

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

hej KIDBS, a mówili coś kiedy rusza sprzedaż 2go etapu? powstaje w mej głowie pomysł zrezygnowania z umowy i zakup w kolejnym etapie.. choć z drugiej strony szkoda, bo już się zżyliśmy z naszym wirtualnym mieszkaniem.. ciekawią mnie rozkłady, jak by były 3 pokojowe koło 65 m2 zamiast 75 - to bym się skusił.. albo poczekał jeszcze trochę i kupił jakieś ostatki z tego etapu na górze, bo z tego co wiem, to się wogóle nie sprzedają i spuszczają z ceny do niższego standardu..

Offline

 

#45 2011-01-30 22:14:31

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Podejrzewam, że układ będzie ten sam, albo bardzo bardzo podobny, ale mi sie nie chce już czekać następne dwa lata.
Swoją drogą, zastanawiam się, co się stanie gdy niektórzy ludzie porezygnują z mieszkań...??, bo jakiś odsetek zapewne to wykorzysta...., ale pewnie nie będzie to wielka liczba, bo nie oszukujmy się.... sytuacja na rynku wcale się jak na razie nie zmieniła..., a wzrost podatku choć naprawdę przykry i niesprawiedliwy, to nie jest jakimś wielkim być albo nie być. Kto zdecydował się na mieszkanie, to go naprawdę chce i tyle. Choć wśród 250 ludzi zapewne znajdą się zawsze tacy, którym np. sytuacja ekonomiczna, rodzinna itd, się zmieniła i to wykorzystają, albo się rozmyślili najzwyczajniej, albo marzą o super spadkach cen mieszkań W każdym razie, zastanawia mnie fakt oddania nagle powiedzmy np.2 milionów złotych przez dewelopera. Ciekawe czy bank PKOBP bierze taką ewentualność? Zapewne środki od nas idą w pierwszym rzucie dla BANKU. Tak czy owak, pewność naszego dewelopera bierze się z  popytu na mieszkania. Ale ja bym na miejscu dewelopera przekalkulował uruchamianie linii kredytowej na spłatę zwrotu wpłaconych rat - czy to się w ogóle opłaci Turretowi? Pewność że nikt nie zrezygnuje jest bardzo naiwna, choćby ze względów statystycznych.

Na koniec postawię się w sytuacji dewelopera, cen, mieszkań, podwyżek VAT i informacji o niej oraz II-go etapu.
Jako mądry deweloper zrobiłbym tak:

Po pierwsze: super promocje na droższe apartamenty na VI piętrze, Platinium, naszego I etapu ogłosiłbym nie wcześniej niż po 14 dniach od poinformowania o podwyżce

Po drugie: super promocje na resztę mieszkań wyższych i bardzo atrakcyjnych, ale drogich, ogłosiłbym nie wcześniej niż po 14 dniach po informacji o VAT oraz nie wcześniej niż po sprzedaży super atrakcyjnych mieszkań z etapu II (dlatego kawanagila Twój pomysł o zamianie mieszkania nie ma szans...sorry)

Po trzecie: sprzedaż, mieszkań z etpu II, możliwe że tańszych i może lepiej usytuowanych , rozpocząłbym nie wcześniej niż niż po 14 dniach po informacji o VAT

Jakbym był deweloperem to tak właśnie bym zrobił

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Liz One Stop Apartment falconrybart dabotrans weekend spa ciechocinek