Zielony żoliborz

forum mieszkańców osiedla ZIELONY ŻOLIBORZ


#1 2010-08-04 13:50:00

ciehom

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-04
Posty: 50
Punktów :   

Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Jako, że zapewne większość forumowiczów kredytuje zakup mieszkania i będzie rozliczała się z developerem po wprowadzeniu przez rząd wyższej o 1% stawki VAT chciałbym zapytać, czy będzie to dla nas na 100% oznaczało dopłatę x tyś z własnej kieszeni? 1% z mieszkania za 600 000 to 6000, więc trochę zaboli.

Zapraszam do dyskusji, może wiecie coś więcej na ten temat?
Grzegorz

Ostatnio edytowany przez ciehom (2010-08-04 13:55:27)

Offline

 

#2 2010-08-04 20:48:05

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

ale na budownictwo stawka 7% też ma wzrosnąć, bo ja słyszałem, że tylko podstawowa 22% na 23%??

Offline

 

#3 2010-08-05 01:06:10

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Na budownictwo i na leki ma wzrosnąć z 7% na 8%
Podstawowa 22% ma wzrosnąć na 23%

i żywność przetworzona (czyli praktycznie wszystko, od soków po margarynę) ma wzrosnąć.
Stanieć mają pomidory.

To tak w skrócie.

Offline

 

#4 2010-08-06 15:50:51

szrek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-18
Posty: 157
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Offline

 

#5 2010-08-06 16:52:12

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

brak słów...

Offline

 

#6 2010-08-06 18:05:35

zibi

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

zastanawiam sie czy nie byłoby jakiejs szansy zeby developer przyjal na siebie 50% wzrostu Vatu, To 1 czy 2 0 dla Tuska to jest jeszcze dobry wynik,   Niestety obawiam sie znaczacego podniesienia VATu po wyborach w 2011 roku, ponieważ juz dzis wiadomo ze nie uda sie osiągnąc zaplanowanych dochodow z prywatyzacji itd.

Offline

 

#7 2010-08-06 21:23:21

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Wiem, że deweloper to nie Caritas , ale skoro czyta to forum i widzi co się dzieje, to może mógłby się ustosunkować na swojej stronie do ww. tematu. Niby nic wielkiego a rozwiało by wątpliwości.

Offline

 

#8 2010-08-07 13:00:13

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Skoro podwyżka VAT ma być od 1/01/11 a część budynku jest już wybudowana (i idzie dalej), to po co podwyższać cenę z umowy? Wszak nie wszystkie materiały będą zakupione po nowej stawce. A co z tą częścią budynku, która już stoi? Jeżeli cena całego mieszkania wzrośnie o 1%, to oznacza, że nawet ta wybudowana faktycznie jest już droższa a przecież nie powinna. Prawda?

Tak czy inaczej odbije się to na sprzedaży, bo z jednej strony potencjalny klient musi zapłacić kilkanaście tysięcy więcej (dopłacić), zaciągnąć wyższy kredyt w banku. Z drugiej strony KNF wymyśla nowe, cudowne procedury, które mają ograniczyć dostęp do kredytów w walucie. To co ma się sprzedać, sprzeda a reszta lokali będzie stać i czekać. Potem ogłasza się w mediach promocje, które i tak sprowadzają się do obniżenia ceny wyjściowej mieszkania (czytaj: cena niższa o VAT) a pustostany stoją i straszą. Wystarczy przejść się po biurach sprzedaży lub pojeździć po Warszawie. Nawet najwięksi deweloperzy wciąż mają z tym problem.

Poza tym nie oszukujmy się. Deweloper i tak zarabia "kupę kasy" na takiej inwestycji. Kilkanaście miesięcy temu kiedy przyszedł kryzys były promocje sięgające 10-15% od ceny wyjściowej i wciąż opłacało się sprzedawać?

A tak na marginesie; jakie mamy szanse poznać prawdziwe koszty budowy i czy rzeczywiście one wzrosły o 1,2 czy 3 procent czy pozostały wciąż na takim samym poziomie? Wszak generalny wykonawca budowy, to nie pan Kowalski, który idzie do hurtowni i kupuje kilo cementu, 15 pustaków tylko tony a od tego są rabaty.

Ostatnio edytowany przez Bubal (2010-08-07 13:40:14)

Offline

 

#9 2010-08-09 08:44:49

zibi

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 4
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Poza tym z tego co pamietam w przypadku zmiany stawki VAT jest możliwość wycofania sie z transaakcji , biorąc pod uwagę to co dzieje sie w Polsce - nie wiem -czy nie skłónić sie ku tej opcji

Offline

 

#10 2010-08-09 08:54:57

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Nie ma co ulegać emocjom i od razu wycofywać się z inwestycji.
Poczekamy, zobaczymy co z tego wszystkiego będzie. Dlatego byłoby miło gdyby deweloper zajął oficjalne stanowisko na swojej stronie by rozwiać niedomówienia i wątpliwości.

Ostatnio edytowany przez Bubal (2010-08-09 10:40:08)

Offline

 

#11 2010-08-09 11:23:48

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Wiem, że chodzi o pieniądze, bo prawdopodobnie 98% ludzi, którzy zdecydowali się na kupno mieszkania tu i teraz nie brało pod uwagę, że cena może iść w górę i też zastanawia się skąd wyczarować dodatkowe tysiące. Ja także myślę, czaruję, liczę słupki i du.. jakby nie patrzeć.

Rozwiązanie? Zrezygnować z tego co się buduje i kupić to co już stoi. Tylko czy to co stoi to jest TO o co nam chodzi? Dlatego warto trochę poczekać i zobaczymy co z tego wyniknie. Zrezygnować zawsze można.

Deweloper też nie jest samobójcą i wie, że jak cena pójdzie w górę, to mu sprzedaż stanie lub ludzie po prostu zrezygnują, bo nie dadzą rady finansowo. Wystarczy spojrzeć na Robyga. Plany były ambitne, budynek stoi, pustostany także. Promocje były, ale strzałka sprzedaży w raporcie w górę jakoś nie poszła. Budimex - Osiedle Olbrachta II: pustostany stoją a firma jedna z najbardziej pożądanych. Nawet łatwiej kredyt dla ich inwestycji dostać. Idąc  dalej tą samą ulicą: JW - też wybudowało mieszkania no i "szału" na nie nie ma. Po drugiej stronie "torów" - to samo.

Dlatego uważam, że warto poczekać na rozwój wydarzeń i zobaczyć co z tego wyniknie. Takie jest moje zdanie.

Offline

 

#12 2010-08-17 18:01:45

ciehom

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-04
Posty: 50
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Podłączam się do życzenia forumowiczów: Developerze, Prosimy ustosunkuj się do poruszonej kwestii podatku VAT.

I jeszcze jedna ciekawa sprawa: Ostatnio słyszałem, że klauzula zawarta w umowie przedwstępnej z developerem (mówiąca o stawce VAT) nie do końca jest dozwolona. Czy wiecie coś na ten temat? Czy to coś zmienia? Podobno klauzule niedozwolone można anulować w sądzie!

Offline

 

#13 2010-08-17 19:01:56

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

no ale ten zapis w umowie jest chyba dla nas korzystny, bo to my możemy anulować zakup jakby zdrożał VAT..

Offline

 

#14 2010-08-17 22:39:46

javin

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-06-04
Posty: 35
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

A co, jesli ktos poniosl juz (niemaly) koszt aktu notarialnego? Nie nazwalbym tego zapisu korzystnym dla kupujacego, i mam duze watpliwosci, czy jest to klauzula dozwolona.

Offline

 

#15 2010-08-17 23:03:45

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Na stronie UOKiK w dziale klauzul zakazanych w umowach znalazłem następujący zapis. Pytanie tylko czy to to samo co my mamy w umowach?


18 maj 05 Sygn. akt
XVII Amc
86/03
Sąd Okręgowy w
Warszawie – Sąd
Ochrony
Konkurencji i
Konsumentów
Powód: Prezes
Urzędu Ochrony
Konkurencji i
Konsumentów
Pozwany: J.W.
Construction
Holding S.A. w
Ząbkach
“Do ceny netto zostanie doliczony podatek VAT
zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na dzień
podpisania umowy stawka podatku VAT na lokal
mieszkalny wynosi 7%, a na garaŜ i miejsce
parkingowe 22%. W przypadku zmiany stawki podatku
VAT nastąpi odpowiednia zmiana ceny”
28 wrz 06 NIERUCHOMOŚCI


I jeszcze:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiado … 53128.html

Nie ma wśród nas prawnika, który wypowiedziałby się na ten temat?

Ostatnio edytowany przez Bubal (2010-08-17 23:10:50)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs https://www.ehotelsreviews.com/ abczarter magik tarota żarówka świeczka wrocław