zelaznykarzelwasyl - 2010-07-14 22:38:48

Witam Wszystkich Serdecznie,
Umowę podpisaliśmy i teraz już tylko czekamy. Mamy jeszcze ponad rok i możemy wpłynąć na wygląd/jakość wykonania naszego budynku. Proponuję zastanowić się jakie mamy pytania do Dewelopera i wspólnie przygotować listę naszych pytań/ wątpliwości/ sugestii. Co o tym sądzicie?

Tunia - 2010-07-15 10:26:46

Jestem za :-)

latitude - 2010-07-15 11:47:35

Czy aby na pewno mamy wpływ na wygląd budynku ?

Dla mnie istotne jest aby: windy były nie firmy OTIS, tylko firmy SHILLER, bo te "otisowe" to mają taką jakość, że JW Construction nagminnie je instaluje w swoich blokowiskach. One są po po prostu brzydkie, więc jeżeli dałoby się przeforsować Shillera, to ja jestem za. Nasie sąsiedzi "ROBYG" właśnie takie mają i są ładne.

Druga sprawa, to ELEWACJA. Dobrze by było było, gdyby deweloper zrobił elewację z piaskowca, a nie ze ścianki silikatowej. Bo jeżeli zastosuje piaskowiec i gdzieniegdzie, gustownie marmur, to będzie to wyglądać tak jak nasz sąsiad ROBYG, a jak zaoszczędzi i użyje ściankę silikatową, to będzie to wyglądać jak gniot WOLA TOWER. Naprawdę, wtedy niczym się nie będzie różnić!

Trzecia sprawa...oświetlenie budynku. Istnieją na rynku lampy elewacyjne, które nadają niesamowity charakter budynkowi. Ciekawe czy deweloper przysępi czy zrobi coś ładnie ?

Czwarta sprawa, to sam dziedziniec i tereny obok budynku. Czy będzie on w jakiś sposób pomyślany, czy po prostu masówka? Np. na osiedlu Olbrachta, Budimex, zrobił mieszkańcom np. specjalne miejsce z kominkiem...gdzie mozna fajnie spędzić czas ze znajomymi.

Tunia - 2010-07-15 15:19:57

Jakiś czas temu dowiedziałam się w biurze, że piaskowca nie będzie bo jest za drogi :-(

latitude - 2010-07-15 17:27:58

Za drogi ? Jakoś ROBYG ma podobne ceny i kupił za tą samą kasę działkę, ale dla nich nie jest za drogi?!!?
Niestety sprawdza się to co myślałem: że ten budynek niczym się nie będzie różnić od WOLA TOWER!
Czyli zrobią kicz, który będzie się wyróżniać swoim partackim wyglądem od naszych sąsiadów. Będzie "wiać wiochą".
Elewacja robi wielką różnicę i podkreśla bardzo charakter. Poza tym, nie mamy hall-u, czyli tu też zaoszczędzili.
Szkoda mi jest to pisać, bo nie lubię siać defetyzmów, ale gdy ostatnio byłem na URSUSIE w jednym z blokowisk to widziałem właśnie wybudowane cudo z podobnym wejściem do naszego, gdzie jest po prostu ohydna, żelazna brama, a ściany elewacji są takie jak w Wola Tower, czyli przeciętna masówka za 6tys. brutto.

Mam nadzieje że TURRET to czyta i się opamięta i dołoży starań, żeby ten blok był ich wizytówką następnych etapów, bo sknera traci dwa razy, a my płaciliśmy tą samą cenę co u ROBYGa i nie chciałbym się czuć oszukany i nie żałować - bo się zastanawiałem nad ROBYGiem.
Nie wiem czy wy, ale ja się właśnie TURRET-a pytałem o ich wcześniejsze inwestycje (Wola Tower i Z.Zacisze). W odpowiedzi usłyszałem: nie nie nie, tutaj jest inna jakość, to jest inny budynek, inny standard :)

Już widzę symptomy kłamstewek. Mam nadzieje, że się mylę . Turretowi powinno zależeć na klientach,a w dobie Internetu kłamstewka wychodzą bardzo szybko na jaw....

KOCHANY TURRECIE PROSZĘ NIE ZAWIEDŹ MNIE !!! :)


I jeszcze jedno, w takim razie zdjęcia z renderingu są nieprawdziwe , bo jeżeli nie będzie elementów z piaskowca, to ścianki elewacji nie będą ładnie gładkie tak jak na zdjęciach, tylko chropowate i wizualnie i praktycznie nietrwałe. Za parę lat silikatowe ścianki i ich chropowatość zatrzyma brud, część się odbarwi od deszczu, częśc odpryśnie itd. itp. O TURRECIE już nie będzie słuchu ani widu, a my zostaniemy z ciągłymi remontami tego badziewia. Ludzie, przecież tak się teraz remontuje wielkie płyty!!!!

Jakby ktoś z Was wiedział i dowiedział się coś więcej na temat, jak planuje wykończyć nasz budynek TURRET, to chętnie myślę wszyscy tu poczytamy...


Chciałem jeszcze dodać, że w załączniku numer 2 do umowy jest wyraźnie napisane, że:
Wykończenie ścian zewnętrznych:
- tynki silikonowe na bazie żywic silikonowych
- okładziny z płyt granitowych i płyt piaskowca
- okładziny z żaluzji

Ja mam w umowie, że Sprzedawca zobowiązuje się, że standard lokalu nie będzie odbiegał od opisu zawartego w załączniku numer 2. I jeżeli NIE BĘDZIE wyżej wymienionych płyt z granitu i piaskowca i okładzin z żaluzji, to po prostu TURRET nie wywiąże się z umowy.
Aha i jeżeli ktoś ma napisane, ze rozwiązania mogą się różnić o detale i szczegóły, to chciałem zaznaczyć, że detal i szczegół to jest na przykład: o 0.5mm cieńszy pustak, albo na przykład miejsca postojowe oznaczone liniami poziomymi, na przykład przerywanymi, a nie ciągłymi
Ale nie żadnym wypadku ewidentny brak materiału opisanego w umowie!!!!

szrek - 2010-07-19 16:03:20

latitude napisał:

Czy aby na pewno mamy wpływ na wygląd budynku ?

Dla mnie istotne jest aby: windy były nie firmy OTIS, tylko firmy SHILLER, bo te "otisowe" to mają taką jakość, że JW Construction nagminnie je instaluje w swoich blokowiskach. One są po po prostu brzydkie, więc jeżeli dałoby się przeforsować Shillera, to ja jestem za. Nasie sąsiedzi "ROBYG" właśnie takie mają i są ładne.

Druga sprawa, to ELEWACJA. Dobrze by było było, gdyby deweloper zrobił elewację z piaskowca, a nie ze ścianki silikatowej. Bo jeżeli zastosuje piaskowiec i gdzieniegdzie, gustownie marmur, to będzie to wyglądać tak jak nasz sąsiad ROBYG, a jak zaoszczędzi i użyje ściankę silikatową, to będzie to wyglądać jak gniot WOLA TOWER. Naprawdę, wtedy niczym się nie będzie różnić!

Czy mamy wpływ na wygląd budynku? Moim zdaniem - żadnego.
Elewacja - tu mylisz pojęcia. Ściany zewnętrzne będą wymurowane z cegły silikatowej lub ceramicznej, na to przyklejony styropian o gr. 12cm jako izolacja termiczna a następnie tynk silikonowy. Co do piaskowca, to nie wpadałbym w zachwyt nad tym kamieniem. Nie jest on zbyt odporny na działanie warunków atmosferycznych (deszcze, spaliny itp) jeżeli nie jest odpowiednio zaimpregnowany, a i to też nie jest wieczne - co kilka lat dobrze by było powtarzać czyszczenie i impregnację. Być może, że jednak będą wstawki z piaskowca, co widać zarówno na dostępnych wizualizacjach jak i również na makiecie - np. przy loggiach.
Co do okładzin z granitu to przypuszczam, że będą one na parterze w tej części, gdzie mają być sklepy, czyli od frontu. I to tyle. Klatki schodowe i halle windowe też nie będą zbyt "bogate" - tylko posadzki gresowe.
Co do wind - bardziej interesuje mnie ich bezawaryjność niż wygląd i dlatego wolałbym, aby nie były to "OTIS'. I tu widzę szansę wpływu na wykonawcę, bo w załączniku nr 2 "Standardy budowlano-wykończeniowe..." w poz. Windy jest napisane - firmy "OTIS" lub równorzędne.
Reasumując - "widziały gały co brały" :) . Każdy podpisując umowę godził się na to, co jest m.in. w tym załączniku i nie ma co teraz utyskiwać. Nie przeczę, że wygląd zewnętrzny nie ma znaczenia, ale bardziej od tego, czy będą marmury czy też nie, interesuje mnie jakość wykonania zarówno całości jak i mojego lokalu. Czy np. nie będzie rdzewiejących balustrad balkonowych, czy ściany będą proste, itd., itp.
Martwi mnie natomiast co innego, co zauważyłem zaglądając od czasu do czasu na budowę. Do tej pory nie widzę, by ściany garażu miały tzw. pionową izolację. To co w ziemi będzie ciągnęło wodę jak gąbka i w garażach po każdej większej ulewie może być woda tak jak u sąsiadów.
A to dowód na brak izolacji:
http://images40.fotosik.pl/312/0d9dcb6a1c9d2ea4m.jpg   http://images45.fotosik.pl/317/228e70537590b780m.jpg
Zresztą w najbliższym czasie mam zamiar porozmawiać z kierownikiem budowy na ten temat. Ciekawe, co odpowie.

BTW proponowałbym jednak, by nie robić "bałaganu" na forum i przenieść ten wątek do tematu "Osiedle - warunki, ceny" - to pod osąd Admina.

kidbs - 2010-07-20 11:06:38

Cześć!

A czy w ogóle mamy jakąś możliwość wpłynięcia na Turret? Obawiam się, że szanse są małe i możemy raczej czekać aż się skończy budowa i ewentualnie oceniać czy wykonanie jest zgodne ze standardem w załączniku do umowy czy nie? Jedynie co może nam pomóc to w "kupie siła". Ale to rzeczywiście musiała by być większa grupa i realne propozycje.
Patrząc na poprzednie inwestycje Turret to Wola Tower ma zwyczajnie brzydki dla mnie projekt i nic nie było jej wstanie uratować. Natomiast Zacisze jak dla mnie przejdzie a znajomi, którzy tam mieszkają nie marudzą bardziej niż inni z nowych bloków.

pozdrawiam

latitude - 2010-07-20 14:22:50

Hmmm,

Tak naprawdę nie widziały gały co brały, tylko raczej zaufały gały co brały...

Co do Zielonego Zacisza, to chyba oni płacili inną cenę.
Wola Tower jest praktycznie "za grosze" sprzedawana.

Ale Cena = jakość = lokalizacja i to rozumiem.

My płacimy wcale nie mało, a ja się po prostu boję, że obniżki w Wola Tower przełożą się bezpośrednio na jakość na Zielonym Żoliborzu. Niestety tak może być, bo strategię biznesową firma ma jedną....

szrek - 2010-07-20 15:50:18

Byłem, rozmawiałem.
Kierownik okazał się miłym, kontaktowym człowiekiem i rzeczowo odpowiadał na pytania nie próbując "wciskać ciemnoty" (takie odniosłem wrażenie). W skrócie:
1. Windy - na etapie zbierania ofert, każda opcja jest możliwa choć nie wyklucza, że może to być SHILLER, bo firma daje dosyć dobre ceny przy wysokiej jakości
2. Ściany zewnętrzne - niestety (to moje zdanie), ale z Porothermu ocieplane (też niestety) styropianem - wełna jest lepsza, ściana oddycha ale styropian tańszy. Na temat Porotermu można poczytać tu http://hurtmann.pl/?porotherm-25-p-w-czy-silka-e24,163 i tu http://www.forumbudowlane.pl/vt/23002/0 … zewnetrzne
3. Izolacja - aktualnie na budowach stosuje się dwie metody - tzw. wanna czarna i wanna biała. Czarna polega na izolowaniu zewnętrznych stron ścian np. masą bitumiczną, natomiast biała przez dodanie do betonu jakiegoś "szuwaksu" który ma zatrzymywać przenikanie wilgoci oraz dodatkowe izolowanie każdych powierzchni stycznych -technologia niemiecka - mniej więcej tak to w skrócie wygląda i zbytnio mnie to nie przekonuje.
4. Granity, piaskowce - nic na ten temat, aby zaszły jakieś zmiany nie słyszał i potwierdził to, o czym myślałem, że inwestor chcąc dokonać jakichkolwiek zmian (odstępstw) od projektu musiałby ponownie występować o zezwolenie na budowę.
I to tyle co mogę napisać.
latitude więcej optymizmu.

Co do Zielonego Zacisza, to chyba oni płacili inną cenę

Inne były czasy, inna dzielnica. U sąsiadów na początku też stawki były inne niż teraz - od 9 do 12.000 za m2.

latitude - 2010-07-21 02:30:24

Dziękuje Szreku :)

Ja po prostu się boje :(  Troszkę to jest pieniędzy i tak naprawdę uwierzyliśmy wszyscy na słowo, bo o ile Zielone Zacisze było budowane dawno (inne ceny, inne czasy), to jednak to Wola Tower mnie przeraża.
Wybrałem ZZ, bo lokalizacyjnie jest lepsze od Robyg-a. Team ZZ wydawał mi się też uczciwszy.... no i w sumie pomyślałem, że to pierwszy ich budynek "w nowej jakości" i co jak co, ale będzie ich wizytówką...
I jak nagle usłyszałem, że już coś tam z tym piaskowcem....no to się po prostu lekko zawiodłem.
Ale chyba jestem zbyt przewrażliwiony :(

Okej, ale już bez defetyzmów.

Co do ulepszeń i udogodnień:  Ostatnio oglądam sobie nowe osiedla i zauważyłem, że te nowe (nawet apartamentowe) bloki są zarażone pasożytem o nazwie ohydne anteny satelitarne na balkonach. Baaa, nawet u naszego sąsiada Robyga już wyrosła co najmniej jedna.
Ja wiem, że rozwiązaniem jest kablówka  i można zrobić zakaz ich montowania na balkonach - ale to tak naprawdę jest martwy przepis, do obejścia....

Pomyślałem, że może wcześniej rozwiążemy ten problem?
Chodzi mi o zrobienie specjalne miejsca na dachu, przy każdej z klatek na umieszczenie anteny, wraz z przeciągnięciem od 8 do 16 kabli do klatki budynku, od razu do jakiegoś szybu elektrycznego.
Są konwertery OCTO, które umożliwiają podłączenie do 8 tunerów.
http://jackysat.prv.pl/podstr/konwer.htm
Można też użyć multiswitch-y satelitarnych....

Umieściłoby się po jednym albo nawet i po dwa talerze na klatkę: Jeden na Hotbird, drugi na Astrę.
16 kabli schodziłoby gdzieś do jakiegoś punktu, gdzie zainteresowanych 16 mieszkańców klatki i skuszonych N-ką albo Cyfrą+   doprowadzaliby kabelki od swoich tunerków (jakieś szyby elektryczne pewnie będą w mieszkaniach...).

Anteny na dachu miałby określony kształt i kolor (np. prostokątne, czarne, siatkowe)

Większość mieszkańców będzie miało kablówkę, ale na 100% znajdą się tacy, którzy wywieszą prędzej czy później antenę na balkonie....a wtedy już będzie za późno.....
Koszt kabla, i zrobienia wysięgników jest niewielki - a problem będzie opanowany :)

szrek - 2010-07-21 14:33:41

Pomysł miałby sens, gdyby była to jedna, góra dwie anteny na cały blok plus pomieszczenie na pozostały sprzęt czyli tzw. kablówka osiedlowa a nie 2x13 klatek czyli 26 talerzy min.120 cm średnicy każdy (odbiór bez zakłóceń). Nie wiem, jakbym zareagował będąc mieszkańcem ostatniego piętra, wychodząc na balkon i mając przed sobą widok 16 talerzy. Poza tym w miejscach montowania anten musiałaby być wzmocniona konstrukcja dachu co raczej deweloperowi nie byłoby "na rękę". Dlatego też bardzo często w protokole odbioru umieszczany jest zapis o zakazie mocowania anten na dachu i elewacji. Co do balkonów, to niestety, ale zakazać nie można, bo zgodnie z wyrokiem SN „balkon nie jest fragmentem elewacji, a więc części nieruchomości wspólnej służącej do użytku wszystkich właścicieli lokali. O tym, czy w konkretnej sytuacji balkon można zaliczyć do własności wspólnej członków wspólnoty, czy jest częścią składową tego mieszkania stanowiącego odrębna nieruchomość, decyduje jego usytuowanie i to, czy użytkuje go tylko właściciel mieszkania, czy mogą z niego korzystać inni właściciele lokali". I w ten oto sposób koło się zamyka - albo będziemy skazani na Aster (chyba,że przez ten czas wejdzie także inny operator) albo wysyp anten na balkonach.

latitude - 2010-07-21 20:37:47

W takim razie ratuje nas jedynie silna konkurencja telewizji kablowych na naszym osiedlu.
Trzeba zrobić WSZYSTKO aby było ich u nas jak najwięcej..... Jak będzie Aster, UPC i Vectra, to wtedy trudno mi będzie zrozumieć kogoś kto założy sobie antenę.... ?

kidbs - 2010-07-21 22:21:16

Miałem dziś i czas i ochotę to podjechałem na bardzo interesującą wizytację na ZZ.
Rozmawiałem podobnie jak Shreku z majstrami. Super goście! Opowiedzieli co i jak robią, co się dzieje, dlaczego tak a nie inaczej. Wypytałem o te izolacje fundamentów i oczywiście zostałem uspokojony, że nic się złego tu wydarzyć nie może. No chłopaki mówią logicznie. W takim garażu wilgoć nie jest specjalnie problemem i raczej mało prawdopodobne aby kiedykolwiek doszło do zalewania poziomu -1 lub -2. Natomiast dowiedziałem się również, że różnica między ZZ a Robygiem jest taka, że w ZZ była odpompowywana woda już od samego początku (wykopu dziury) a Robyg nic takiego nie zrobił. Nie wiem dokładnie jak to się przełożyło na Robyg ale nam ma być lepiej :).
Co do waty/styropianu. Plan jest wstępny aby wata była układana w pasach oddzielając płyty styropianu. Natomiast już sama wata musi zostać położona powyżej 21 metrów od gruntu co wynika z przepisów ppoż.
Panowie zapraszają w godzinach pracy miedzy 8 a 17 na budowę. Ja byłem później i już nie zaszedłem za daleko. Ale przed 17 można kask dostać i pośmigać.
Zostałem zapewniony z 10 razy, że UNIBEP robi baardzo porządnie i wykończenie zawsze jest tip topes.

Ale to nie koniec mojej wycieczki :)
Udałem się jeszcze do biura porozmawiać. Dowiedziałem się, że elewacja będzie na bogato i nawet kombinują jak tu zrobić lepiej niż jest w projekcie (zn dołożyć kamienia i piaskowca). ZZ jest niby z tej samej grupy Turret ale jest finansowo oddzielny od Woli co oznacza, że ich sprzedaż nie wpływa na nas. ZZ zależy też bardzo i to mnie szczególnie uspokaja, aby nasz budynek był wzorowy. Słusznie i logicznie myślą, że jak teraz zwalą coś tak, że my się rozpiszemy a po nas gazety to etapu C, D i A nie sprzedadzą. Aczkolwiek budynek między naszym a torami mają zacząć sprzedawać i kopać już od września.
Co do pomysłu latitiude to wygląda to trochę gorzej. Zmiany czy wprowadzenie nowego elementu musiał by być rzeczywiście ważny i uzasadniony ale przede wszystkim nie może wpłynąć lub nawet zagrozić spowodowaniu opóźnień w budowie. Opcje ze ściągnięciem wszystkich dostawców kablówki to co innego. Ale montowanie nowych przewodów albo robienie wydzielonej płyty na anteny pewnie już by nie przeszła.

Parę kiepskich zdjęć komórką strzeliłem to w wolnej chwili wrzucę we właściwą galerię.

Co tam jeszcze było? :)

- budowa idzie szybko
- od końca sierpnia mają zacząć montować okna na parterze
- za dwa tygodnie będzie 4 piętro :)
- w ZZ mówią również o pomysłach na pewne wykończeniowe bajery, które może się znajdą
- architekci rejtanują przed zmianą koncepcji elewacji, także to jest chyba ostatnia rzecz jaką by ruszyli
- panowie z budowy twierdzą, że to pieruńskie drzewo to wytniemy jeszcze przed wprowadzeniem się :)


BTW: ZZ wie o tym forum i może nawet je czyta :) to też ich pozdrawiam bo naprawdę miło mi się z nimi rozmawiało a teraz już wiedzą kto ja jestem i jaki mam nick :P

No to tyle z raportu :)

Wieści dobre jak dla mnie. Oczywiście masa rzeczy może się jeszcze zwalić ale nie siejmy paniki. Zresztą wiecie sami.

pozdr

:)

latitude - 2010-07-22 02:53:43

Witaj Kidbs,

Może trochę się "rozstroiłem" i niepotrzebnie napisałem kilka "wątpliwości".
Po prostu chciałbym sprzedawcy z Robyga pewnego dnia powiedzieć, że jest tanim sprzedawczykiem, bo bardzo bardzo mnie próbował zniechęcić do ZZ i to właśnie on podał mi te "argumenty" przeciwko ZZ, które wcześniej wymieniłem. Mówił że wieeeelu jego klientów omija Turreta z daleka bo nie ma doświadczenia w apartamentowcach....   No, ale patrząc na to jak im woda wlewa do garaży, to raczej coś tu nie pasuje....i śmierdzi w Robygu fuszerą.
Ja właśnie zaufałem Turretowi, bo logicznie rzecz biorąc, to powinien się wykazać i być po prostu lepszy, bo to pierwszy budynek z 4.
A udana i profesjonalna cała inwestycja wyrobi Turretowi bardzo dobrą markę w segmencie apartamentowców lub jak kto woli - mieszkań o podwyższonym standardzie..., no a na tym im chyba zależy, bo raczej wydaje mi się, ze w tym kierunku zmierzają...
Klapa i przeciętność w ZZ jest po prostu nielogiczne.
Zawsze kierowałem się rozumem w decyzjach, a koleszka z Robyga mnie delikatnie rozstroił i "coś" zostało w głowie.

Ale do rzeczy:
Faktycznie ten pomysł z antenami to trochę "przestrzelony"
Wydaje mi się, że powinno nam zależeć, aby deweloper wpuścił wielu operatorów już od samego początku,  żebyśmy się z tym nie "bujali" jako wspólnota. Bo zanim coś uchwalimy, to anteny wyrosną w mgnieniu oka i zeszpeci to budynek na wieki.
UPC jest WYMAGANE, bo moim zdaniem chyba najtańsze, choć fajnie byłoby widzieć też Aster i TP. Po liniach Tepsy, Netia robi fajne promocje....
Dlatego powinniśmy bardzo bardzo poprosić Turreta aby wpuścili UPC, Astera i TP.
Turretowi powinno zależeć na tym aby budynku - wizytówki nic nie szpeciło :)
Dla Turreta wpuszczenie trzech operatorów to żaden problem i nic ich to nie kosztuje, a mieszkańcy na pewno im tego nigdy nie zapomną :)

Druga sprawa to przejście obok 10tej i 4tej klatki. Szczególnie chodzi tak naprawdę o przejście obok 10tej klatki. Wiadomo, że właśnie tym przejściem będzie wchodzić większość ludzi...
Dlatego fajnie by było, aby Turret zrobił te przejścia jakoś "wyjątkowo". Chodzi mi o bramę i o samo przejście. Tam właśnie marmur, piaskowiec, elegancka brama i oświetlenie jest mile widziane ;)


A drzewa....proszę ...nie usuwajcie :(  Robotnicy psioczą bo ich wkurza, bo im zawadza :)  Ale drzewo to drzewo, nie ważne jaki jego gatunek...

szrek - 2010-07-22 16:50:10

Dobra robota, kidbs.
Gwoli ścisłości - styropian może być kładziony do wysokości 25 a nie 21 metrów licząc od poziomu drogi ppoż.
Czy ma sens układanie pasów z waty na przemian ze styropianem - na chłopski rozum - nie bardzo, m.in. po jakimś czasie może być widać na elewacji gdzie wata a gdzie styropian. Poza tym, "oddychanie" ściany jest nierównomierne, mogą powstawać tzw. mostki termiczne na styku wełny i styropianu, bo każdy z tych materiałów ma inny współczynnik przenikania ciepła dla tej samej grubości.

ZZ zależy też bardzo i to mnie szczególnie uspokaja, aby nasz budynek był wzorowy.

Skoro tak, to niech zrezygnują z porothermu - w domach wybudowanych z porothermu doskonale słychać na 4 piętrze co robią sąsiedzi na 1 - jest niezwykle akustyczny i niech na całości kładą wełnę mineralną, która jest o niebo lepsza.

- za dwa tygodnie będzie 4 piętro

Dobrze by było, ale mam poważne wątpliwości - byłeś, widziałeś, że nie wszędzie już jest 2 piętro. Na dowód zdjęcia z 20.07.2010
Najbardziej zaawansowany "odcinek" budowy http://images50.fotosik.pl/318/88147f5dd957f2c9m.jpg
a tu widać, ze dopiero budują 2 http://images39.fotosik.pl/313/7fe3eb508b849426m.jpg

- panowie z budowy twierdzą, że to pieruńskie drzewo to wytniemy jeszcze przed wprowadzeniem się

I bardzo dobrze by było, żeby sami to zrobili - przecież przy takich upałach może uschnąć :).
Natomiast co do innych kablówek, to chyba nie zależy to zbytnio od dewelopera, która i gdzie wejdzie. Ale może się mylę.

latitude - 2010-07-22 19:08:26

To niech je podlewają, żeby nie uschło. Szczerze, to nie wiem , co wam wadzi to jedno drzewo, skoro dookoła są ich dziesiątki - tego samego gatunku i to jeszcze większe....!!!???

jac - 2010-07-22 22:10:45

szrek napisał:

Natomiast co do innych kablówek, to chyba nie zależy to zbytnio od dewelopera, która i gdzie wejdzie. Ale może się mylę.

Może trochę zależy od developera, która kablówka wejdzie, bo na początku to deweloper pełni funkcję zarządcy nieruchomości. I 303 mieszkania to zawsze gratka dla potencjalnego monopolisty ;)

Ja jestem za UPC :)


Jeśli miał by być wybór różnych kablówek dobrze by było aby kable koncentryczne pomiędzy gniazdkami na ścianach w mieszkaniach, a szachtami na klatkach ułożył deweloper i/lub wpólnota we własnym zakresie, a nie scedował tego na wybraną na początku kablówkę (deweloper może pod podłogą położyć tylko peszle z drucikiem do przeciągnięcia koncentryków).

Wtedy będzie można pod te kable podłączać dowolną kablówkę, która położy w szachtach na klatkach schodowych swoje kable.

Żeby się nie okazało, że każda kablówka musi doprowadzać do mieszkań własną instalację po wierzchu ;)

latitude - 2010-07-23 03:15:10

Jejciu...nie ma nic gorszego niż białe ,plastikowe rurki od kablówki...  :)  Mieszkam teraz w takim bloku. Trzech operatorów. Każdy z zakichaną skrzyneczką na piętrze. Każdy ma własną rurkę. Każdy inną technikę wiercenia. Dziadostwo, smród i brud...

Ja postuluję za UPC, Astrą i TPSA: (czyli Netia, TP i inne w jednym)

Co do koncentryka to nie był bym jego taki pewien, on kiedyś odejdzie w przeszłość, a wyprze go prędzej czy później światłowód.
Najważniejsze, aby Developer zrobił odpowiednie orurowanie, umożliwiające przeciągnięcie wymaganego kabla do jakiegoś punktu dystrybucyjnego (np. w piwnicy)
Ta dowolność jest wymagana, aby później nie borowali nam klatek!
Z uwagi na charakter mojej pracy, mnie na przykład nie urządza sieć niesymetryczna, jaką oferuje sieć oparta na kablu współosiowym, gdzie jego granice skończyły w kanale zwrotnym przy około 10Mb/s Uplink.
Dlatego jestem za rozwiązaniem uniwersalnym, czyli porządne orurowanie i wpuszczenie tylu operatorów, ilu się da. Kabel do rurki od punktu dystrybucji, wpuszczą lub wyciągną konkretni operatorzy. A może być do: koncentryk, skrętka telefoniczna, skrętka sieci LAN, światło... - jak kto sobie zażyczy. Nie skazujmy się na rządy operatorów CATV i ich koncentryków, bo są inne, lepsze rozwiązania na horyzoncie.

Taka moja jest uwaga...

szrek - 2010-07-23 11:48:19

Proponuję dokładne czytanie (ze zrozumieniem :) ) Załącznika nr 2 do umowy "Standardy budowlano- wykończeniowe dla budynku..." str.3
Instalacje 
Mieszkania wyposażone są w instalacje:
...
- instalacja telewizji kablowej (wyłącznie orurowanie)
I wszystko jasne.

jac - 2010-07-23 12:37:32

Napisałem:
>aby kable ułożył deweloper i/lub wpólnota
więc jeśli nie deweloper to my sami.

Generalnie chodziło mi o to aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy pierwsza kablówka która wejdzie na osiedle wypełni te "orurowanie" własną instalacją  we WSZYSTKICH mieszkaniach. (uwaga z autopsji)

Pozdrawiam.

Bubal - 2010-07-23 13:12:05

...lub kupić dom jednorodzinny i po problemie:-)

latitude - 2010-07-23 14:29:10

W każdym razie ważne aby było wielu dostawców... - do tego wszystko się zbiega.

latitude - 2010-07-23 14:56:11

szrek napisał:

Proponuję dokładne czytanie (ze zrozumieniem :) ) Załącznika nr 2 do umowy "Standardy budowlano- wykończeniowe dla budynku..." str.3
Instalacje 
Mieszkania wyposażone są w instalacje:
...
- instalacja telewizji kablowej (wyłącznie orurowanie)
I wszystko jasne.

No , nie wcale takie jasne.
Nie interesuje mnie instalacja w mieszkaniu, bo i tak sam ją zrobię.
Mnie bardziej interesuje w jaki sposób kabel będzie wchodził do mieszkania i skąd i przez co i w czym będzie przeciągany.
To kluczowa sprawa dla przyszłych operatorów.
Bo jeżeli w jakimś szybie instalacyjnym będzie miejsce na jedną rurę per mieszkanie i zainstaluje ją firma np.Aster, która wpuści tam swój kabel i powie, że całość do mieszkania należy do tej firmy (a tak będzie), to żaden operator już nie wejdzie albo zmięknie i nawet nie będzie się interesował wejściem, bo będzie miał za dużo problemów, albo bez problemów, ale borowanie klatek z rurami - a na to my się nie zgodzimy.

Dlatego dla nas jest lepiej, gdyby orurowanie do punktu dystrybucyjnego gdzieś w piwnicy zrobił deweloper. Ale tak jak pisałem, nie wiem jak to jest technicznie rozwiązane, bo może niepotrzebnie piszę, bo może rozwiązanie już jest zawarte w projekcie budynku?
W każdym razie, dmuchając na zimne, lepiej aby było od razu dużo operatorów, albo żaden (i my sobie jako wspólnota coś wybierzemy), bo jak będzie jeden, to w skrajnych przypadkach będzie już.....pozamiatane.

szrek - 2010-07-23 15:28:37

Na początku to deweloper wybiera firmę zarządzająca czyli zarządcę a nie "bawi się" w zarządzanie.
I to ew. firma zarządzająca może umożliwić wejście kablówki na osiedle. Dopóki nie powołamy wspólnoty, a to jeszcze baaardzo odległy czas, to zarządca będzie za nas decydował w wielu sprawach - mam tylko nadzieję, że nie będzie to At Home, z którym sąsiedzi mają mnóstwo problemów.
Deweloperowi nie opłaca się finansowo okablowanie na swój koszt.
Pod podłogą też nic nie położy, bo stropy są wylewane z betonu i chyba raczej nie przewidział takiej opcji.
Co do kilku dostawców - też moim zdaniem nie jest to realne ze względów finansowych (dla dostawców) bo żeby "wyszli na swoje" musieli by mieć zapewniony znaczny udział. A jak do tej pory tylko Aster niestety wykazuje zainteresowanie. Sprawdź na stronie UPC - w wyszukajce nie ma nawet uwzględnionej ulicy Rydygiera
czyli można założyć, że w tym rejonie UPC nie świadczy swoich usług, a szkoda. Być może wśród kablówek jest jakieś porozumienie o niewchodzeniu sobie w paradę i podział terytorialny? - taka moja spiskowa teoria :/.
A swoją drogą najlepiej byłoby dowiedzieć się "u źródła" czyli np w UPC jakie są procedury i możliwości by to właśnie oni weszli "na osiedle".

Tgr - 2010-07-23 17:09:25

Witam najbardziej udzielających się forumowiczów ;). Pozwolę sobie wtrącić się do dyskusji na temat okablowania w budynku. Uważam, że powinno się uwzględnić na etapie budowy tak ważną sprawę jak kompleksowe wykonanie okablowania inwestycji, ponieważ jak to wspomniał Latitude później wygląda to ohydnie i najczęściej jest to robione mało profesjonalnie. Ostatnio moi znajomi pokazali mi jak ich deweloper (spółdzielnia) rozwiązała powyższy problem i muszę stwierdzić, że byłem pod wrażeniem. Załączam link do strony inwestycji, na samym dole należy wejść na Standard - poszerzone informacje, a następnie w prezentację Internet, TV. Dodatkowo nadmienię, że wykonawcą tego osiedla jest Unibep S.A. ;)

http://www.inwestycje-smbimielin.pl/zad … macje.html

KL13 - 2010-07-23 20:06:55

Witam,

Kupiłem mieszkanie w maju, od jakiegoś czasu obserwuję to forum.
Wreszcie się zarejestrowałem i chciałem dodać swoje trzy grosze do dyskusji.

Bardzo mi się podoba projekt w SMB Imielin, lecz jest to "sztywne" rozwiązanie. Być może, że w przyszłości operator będzie wymagać kabla kat.6 albo innego światłowodu (np. nie wielomodowy, a jednomodowy) i wtedy będą mieli problem.
Ja bardzo źle wspominam położone przez spółdzielnie kable (tam gdzie mieszkam). Kiedyś było to kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie TV zbiorczej i każdy jej używał :) Teraz kable są gdzieś pourywane, nie ma się kto tym zająć. Wisi to i straszy, a kablówki położyły swoje rury na korytarzach...

Dlatego NAJLEPSZE rozwiązanie moim zdaniem jest to co napisał latitude, czyli odpowiednio duże rurki lub szlaki kablowe do każdego mieszkania (do skrzyneczki technicznej) od piwnicy. I problem będzie rozwiązany...(bez kablowania przez dewelopera, ale udostępnienie możliwości pociągnięcia kabelków jakie się chce...)
A tak na marginesie, czy ktokolwiek wie którędy będzie przychodzić kabel od kablówki, Internetu i domofonu? Czy to jest ta skrzyneczka "TM" na planie ?
Można by się dowiedzieć jak to będzie rozwiązane.
Dawno nie byłem w biurze ZZ, więc chętnie mogę się wybrać i dowiedzieć :)

Co do zarządcy, to chyba nie będzie to jakiś nasz "wróg" i posłucha większości o ile się zorganizujemy (z czym pewnie będzie problem)?
Co do UPC, to nie ma niczego takiego jak podział terytorialny. Jak będą chętni i przychylność wspólnoty, to wejdą. Zresztą każdy wejdzie jak będą klienci :)
Dla mnie osobiście, najlepiej jakby była TPSA :)

Aha.., słyszałem że UPC i Vectra i Multimedia i jeszcze jeden "tajny" operator chce kupić Aster. Podobno najbliżej jest UPC. Może dlatego ich nie ma na Rydygiera ? :)

kidbs - 2010-07-27 11:32:51

szrek napisał:

"Dopóki nie powołamy wspólnoty, a to jeszcze baaardzo odległy czas, to zarządca będzie za nas decydował w wielu sprawach".

Pewny jesteś Szreku? Bo mi w ZZ powiedzieli, że dla nas droga już jest wolna. Nie wiem jak ta procedura wygląda?

Co do "kablówek" to się nie znam. Fajnie byłoby nie mieć pajęczyny kabli pod sufitem ale obawiam się, że ZZ o tym nie myśli i cała sprawa leży w naszych rękach.
Osobiście wcale bym się nie zdziwił podziałem terytorialnym Warszawy między firmy ;)

pozdr

szrek - 2010-07-27 16:28:56

Powiem tak, ekspertem to ja nie jestem, w sprawach wspólnot w szczególności, ale chyba ZZ troszkę w maliny Cię wpuszcza. A dlaczego? Ano dlatego, że , tu cytata: "Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu" - koniec cytaty :) . Ja w skrócie rozumiem to tak, że mam w ręku notarialny akt własności swojego lokum czyli jestem jego właścicielem. A na chwilę obecną ani jeszcze nie jestem właścicielem ani nie ma wybudowanego mojego lokalu. No chyba, że się mylę.
Dlatego też deweloper dopóki nie przekaże nam we władanie naszych mieszkań decyduje za nas przy wyborze firmy zarządzającej (o czym się przekonamy przy odbiorze mieszkań), która organizuje sprzątanie, prace ogrodnicze, odśnieżanie, wywóz śmieci itp. oraz pobiera od nas opłaty.
Dlatego też pisałem, że jeszcze daaaleka droga przed nami.
Zresztą niewątpliwie na forum są osoby (a jest nas zarejestrowanych 41- to tylko 1/4 tych, co już kupili mieszkania), które mają na ten temat więcej do powiedzenie niż ja.
BTW zastanawiałem się, jak dotrzeć do tych pozostałych 3/4 - jakieś pomysły?
A tu nt wspólnoty do poczytania :http://www.akacje6.pl/wspolnoty/pdf/pie … olnoty.pdf.

KL13 - 2010-07-27 17:38:36

Ja wiem jedno.
Trzeba wszytko zrobić na początku. Bo później będzie problem z zebraniem ludzi, zebrań itd. Nikomu się nie będzie chciało...,...taka jest prawda....niestety....

KL13 - 2010-07-28 16:30:02

Wcześniej pisałem o trzeciej, "tajnej" firmie zainteresowanej kupnem sieci Aster.
Dzisiaj mogę to ujawnić, że tą firmą jest TPSA... i raczej jest zdeterminowana aby tą transakcję wykonać.
Z racji takiego obrotu zdarzeń, UPC powinna być zainteresowana wejściem na osiedla gdzie jest obecnie Aster.

robert - 2010-07-29 10:08:16

Wysłałem maila do UPC z pytaniem o szansę na ich wejście na Rydygiera i linkiem do naszego forum. Zobaczymy co odpowiedzą.

zelaznykarzelwasyl - 2010-07-29 12:51:11

Witam Wszystkich,
A co sądzicie o szkle na balkonach? Będzie ono matowe, białe. W przypadku inwestycji Robyg szkło na balkonach jest przezroczyste. Powoduje to, że widać przestrzeń z mieszkania. W naszym przypadku biała szyba zasłoni nam widok. Może warto postulować u Dewelopera?

szrek - 2010-07-29 15:20:05

Dzisiaj mogę to ujawnić, że tą firmą jest TPSA... i raczej jest zdeterminowana aby tą transakcję wykonać.

Fragment z art. w "Dzienniku" "...o przejęciach z ust zarządu TP słyszymy od blisko dwóch lat i wciąż kończy się tylko na słowach.". Całość http://gospodarka.dziennik.pl/news/arty … wizje.html.

A co sądzicie o szkle na balkonach? Będzie ono matowe, białe. W przypadku inwestycji Robyg szkło na balkonach jest przezroczyste. Powoduje to, że widać przestrzeń z mieszkania. W naszym przypadku biała szyba zasłoni nam widok. Może warto postulować u Dewelopera?

Ja bym tam poszedł na całość i postulował całkowitą rezygnację z szyby. Bo jak nawet będzie przezroczysta to myć ją często będzie trzeba by nie zasłaniała widoku i wyglądała estetycznie, a poza tym, nie daj boże, może przecież ulec rozbiciu i można się skaleczyć. No i bez szyby więcej powietrza będzie.

KL13 - 2010-07-29 16:25:42

szrek:  W każdym razie, jakby nie patrzeć, to dobrze jak będzie u nas i UPC i Aster ...i TPSA

Co do tych szyb, jak dla mnie, to że będa to szyby matowe, jest dla mnie WIEEEELKIM plusem i zwróciłem na to uwagę od samego początku, bo w ROBYG-u właśnie to, że są one przezroczyste mi się nie podobało.
Ja na przykład oglądając, w zimie mieszkanie u ROBYG-a na 7 piętrze, miałem wrażenie, że tam szyby nie ma... głupie i nieprzyjemne uczucie, jak dla mnie.

Poza tym, przezroczyste szyby ujawnią badziew pozostawiony przez mieszkańców na swoich balkonach.

Ja będę przeciwny jakimkolwiek próbom zmiany matowej szyby na przezroczystą.

Pozdrawiam ;)

Bubal - 2010-07-29 20:06:58

No to ja z innej beczki...

Mam pytanie odnośnie propozycji podniesienia stawki VAT przez MF.
Czy jeżeli pójdzie w górę (1,2,3... procent), to ceny naszych mieszkań także pójdą w górę? Pytam, ponieważ jestem całkowicie zielony w tym temacie.

Z góry dzięki :)

KL13 - 2010-07-29 20:15:15

Możesz troszkę przybliżyć temat ? Bo jestem w szoku...

Bubal - 2010-07-29 20:20:28

Przepraszam za sianie paniki, ale przeczytałem artykuł poniżej i też choroba nie wiem co i jak się je stąd moje pytanie. Link poniżej:

http://www.rp.pl/artykul/515325_Znow_be … m_VAT.html
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,819 … o_VAT.html

PS. Szyby w balkonie mogą poczekać;)

KL13 - 2010-07-29 21:04:46

Najważniejsze punkty jakie wychwyciłem to: uczestnicy posiedzenia zarządu PO rozmawiali także o tym, by VAT na budownictwo nie był zwiększany.

Czyli nasze 7% według ich rozmów ma nie być zwiększane.

Sprawa dotyczy jednak garażu, który jest opodatkowany 22%.
Jeżeli stawka wzrośnie o 1%, to dopłacimy 300zł....

Ja jakoś to przeżyję...., choć niewątpliwie strasznie mnie to zdenerwowało...

Bubal - 2010-07-29 21:48:25

Taaaa...

Poczekamy, zobaczymy co z tego wyniknie. Cholera człowieka bierze jak to czyta. Chociaż z drugiej strony garaż został wybudowany przed podniesieniem stawki VAT:)

Mam jeszcze pytanie odnośnie zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Czy gdybyśmy zdecydowali się na to, to czy wówczas deweloper może podnieść cenę czy nie?

KL13 - 2010-07-29 23:02:02

Ja mam umowę przedwstępną w formie aktu i mam tam napisane:

W przypadku zmiany stawki podatku od towarów i usług Kupujący ma prawo odstąpić od niniejszej umowy w terminie 14 dni od otrzymania od Sprzedającego informacji o zmianie stawki podatku, nie później jednakże niż do dnia 31 maja 2013.

Czyli krótko mówiąc, Kupujący, może po prostu opuścić daną inwestycję jak mu  się to nie spodoba, co rząd kombinuje z podatkami....

Jest tez taka ewentualna opcja, że deweloper  może aneksować i opuścić te ewentualne 1-2% mieszkańcom lub partycypować w jakimś stopniu w ewentualnej stracie....;)

Ale to wszystko jest grubymi nićmi szyte. Podwyżki na budownictwo nie będzie, bo to by był samobójczy strzał w pusty łeb tego kraju.

robert - 2010-07-30 11:25:28

Odchodząc troszkę od tematu VATu (niech zmniejszą obciążenia budżetowe do cholery, a nie kombinują jak przychody zwiększyć!), dostałem dość szablonową odpowiedź od UPC:


<<Witam,


<<dziękuję za nadesłaną korespondencję.


<<Pragnę wyjaśnić, iż wskazana ulica jest całkowicie poza naszym zasięgiem. W związku z powyższym <<podłączenie usług jest aktualnie niemożliwe. O wszelkich zmianach w tej kwestii będziemy informowali na <<bieżąco.

Generalnie nic z tego nie wynika, oprócz tego co już wiemy, czyli że UPC nie świadczy usług w okolicach naszej inwestycji. Spróbuję jeszcze jednej formy kontaktu z osobami bardziej decyzyjnymi.

Bubal - 2010-07-30 11:51:03

VAT - zobaczymy co chłopaki wymyślą.

Z kablówką mam ten sam problem. Mieszkam w centrum i w budynku jest Aster, ale tylko TV. Żeby podłączyć internet, to tylko TP SA, ponieważ... moja ulica "jest całkowicie poza ich zasięgiem";)

KL13 - 2010-07-30 12:00:15

robert: Odpowiedziało jakieś mrożone mięso, które wlazło na stronę i sprawdziło, że nie pod żadnym numerem na Rydygiera nie ma abonentów i nie jest podłączony żaden blok, więc jest całkowicie poza zasięgiem.... :)

Jednak sprawdziłem że na przykład na ulicy Broniewskiego Władysława 4 można zamówić i jest dostępne nawet 120mbps internet :)

Trzeba się z kimś innym skontaktować, kto jest odpowiedzialny za inwestycje...

Tunia - 2010-08-03 10:00:32

Hmm.. Jak już pisałam wcześniej Aster ma podpisaną umowę z ZZ, więc raczej marne szanse, że Developer będzie podpisywał kolejne umowy :-( Szkoda wolę UPC.

jenes - 2010-08-03 18:41:45

Witam wszystkich!
Właśnie jestem po podpisaniu umowy przedwstępnej - biorąc pod uwagę obecne zawirowania wokół podnoszenia stawek VAT fakt, że można zrezygnować z niej bez konsekwencji w przypadku podniesienia tego podatku wydał mi się dużym plusem tej umowy.
Poza tym odnośnie szkła na balkonach - zmiana szyb z matowych na przezroczyste to już nie "detal ani szczegół" w stosunku do standardu wykończenia, więc chyba taka zmiana nie może zostać wprowadzona bez aneksowania umowy.
A jeśli po oddaniu mieszkań ZZ, który będzie miał prawo chwilowego administrowania budynkiem, pozwoli zmonopolizować Aster świadczenie usług telewizji/internetu kablowego, wtedy będzie trzeba działać :)

KL13 - 2010-08-03 19:32:32

Witam,
A jednak stało się....VAT na budownictwo został ustalony na 8%

http://www.pb.pl/2/a/2010/08/03/Rzad_pr … _finansowy

...mało tego:

Resort finansów proponował także wprowadzenie automatycznego mechanizmu kolejnego podniesienia VAT (na trzy lata), jeżeli dług publiczny przekroczyłby poziom 55 proc. PKB. W lipcu roku następującego po roku, w którym poziom długu przekroczyłby dopuszczalny limit, nastąpiłaby podwyżka o 1 pkt proc. Kolejna - taka sama podwyżka - miałaby miejsce w lipcu następnego roku.

Czyli za rok w lipcu będzie 9%, a zanim podpiszemy akty w najgorszym przypadku będzie 10%

justyna - 2010-08-10 13:24:54

NIEOFICIALNIE DOWIEDZIAŁAM SIĘ, ŻE BEDZIEMY JEŚLI CHODZI O OPERATORÓW TELEFONICZNYCH I TELEWIZJI KABLOWEJ TO BEDZIEMY MIELI DO WYBORU ASTER I TELEKOMUNKACJE POLSKĄ

justyna - 2010-08-10 13:43:51

a co do vat-u to niestety nas nie ominie... Cytuje paragraf 8, punkt 3 umowy przedwstępnej "Ceny jednostkowe i cena całkowita podane w niniejszym paragrafie, zawierają podatek od towarów i usług (VAT). Stawka VAT na dzień zawarcia niemniejszej Umowy wynosi:dla lokalu udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości pod budynkiem oraz pomieszczenia gospodarczego będą czego częścią składową lokalu 7%, zaś od udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonej pod drogi 22%. w przypadku zmiany stawek podatku VAT przed zawarciem umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego ceny ulegną zmianie stosownie do zmiany stawki podatku VAT wg. stanu obowiązującego w dniu podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W przypadku zmiany stawki podatku VAT Kupujący ma prawo odstąpić od powyższej Umowy w terminie 14 dni od otrzymania pisemnej informacji o zmianie stawki od Sprzedającego, nie później jednakże niż do 31 marca 2013 roku.".... i wszytko jasne :/

KL13 - 2010-08-10 17:14:05

Tak jest napisane. Zgadza się. Czy ktoś wie jak to prawnie wygląda? Czy będziemy aneksować umowę, czy coś w tym stylu ?

szrek - 2010-09-06 12:18:34

Powrócę do tematu kablówki i internetu. Otóż nieprawdą jest jakoby UPC nie było zainteresowane tą okolicą czego dowodem jest ten wniosek do Urzędu Miasta z sierpnia 2009 - http://www.zoliborz.org.pl/data/notices … czenie.pdf. Ponadto do "sąsiadów" zgłosiła się SuperMedia - internet, telefon, TV - mieli podpisać umowę. Aktualnie korzystam od kilkunastu lat z ich usług (internet) i jestem zadowolony - zero problemów. Tak więc widać, zainteresowanie jest i nie jesteśmy tylko "zieloną plamą" na mapie miasta.

jenes - 2011-05-27 13:26:02

Chciałbym zapytać się Was o zdanie nt. zarządu nieruchomością wspólną. W par. 14 ust. 1 mam ustalenie, że "...przez okres 12 miesięcy od daty sprzedaży ostatniego lokalu w inwestycji sprzedawca może zastrzec sobie prawo zarządzania nieruchomościa wspólną, za stosowną odpłatnością ustaloną wedle stawek rynkowych, dla siebie lub też wskazanej przez siebie osoby prawnej".

Nie mogłem usunąć tego zapisu podczas negocjacji z Biurem Sprzedaży (chociaż wskazywałem, że jest to klauzula abuzywna (rejestr klauzul niedozwolonych nr 1480, 20 maj 2008, Sygn. akt XVII AmC 107/07) i że okres zarządu nie jest określony datą pewną.

Niestety byłem na takiej samej pozycji jak pewnie większość z Was. Co możemy/planujemy z tym zrobić? Możemy zawiązać wspólnotę i sami wybrać zarządcę?

lukasz - 2011-05-27 13:50:30

witam
czy wiadomo już coś o UPC na naszym osiedlu? Może wiadomo już jaka będzie tam kablówka?

kawanagila - 2011-05-28 16:05:59

jenes napisał:

Chciałbym zapytać się Was o zdanie nt. zarządu nieruchomością wspólną. W par. 14 ust. 1 mam ustalenie, że "...przez okres 12 miesięcy od daty sprzedaży ostatniego lokalu w inwestycji sprzedawca może zastrzec sobie prawo zarządzania nieruchomościa wspólną, za stosowną odpłatnością ustaloną wedle stawek rynkowych, dla siebie lub też wskazanej przez siebie osoby prawnej".

Nie mogłem usunąć tego zapisu podczas negocjacji z Biurem Sprzedaży (chociaż wskazywałem, że jest to klauzula abuzywna (rejestr klauzul niedozwolonych nr 1480, 20 maj 2008, Sygn. akt XVII AmC 107/07) i że okres zarządu nie jest określony datą pewną.

jeżeli jest to klauzula niedozwolona, to wystarczy wezwać dewelopera do odstąpienia od jej stosowania i przestaje ona obowiązywać.. jak zawiążemy wspólnotę, to nie będzie trudno do tego doprowadzić. Chyba, że nikomu nie będzie się chciało angażować, i zostanie tak jak jest. Myślę, że nie ma co też się nakręcać póki nie znamy wybranej firmy zarządzającej i stawek czynszowych..

kath - 2012-01-09 10:27:32

kawanagila napisał:

jenes napisał:

Chciałbym zapytać się Was o zdanie nt. zarządu nieruchomością wspólną. W par. 14 ust. 1 mam ustalenie, że "...przez okres 12 miesięcy od daty sprzedaży ostatniego lokalu w inwestycji sprzedawca może zastrzec sobie prawo zarządzania nieruchomościa wspólną, za stosowną odpłatnością ustaloną wedle stawek rynkowych, dla siebie lub też wskazanej przez siebie osoby prawnej".

Nie mogłem usunąć tego zapisu podczas negocjacji z Biurem Sprzedaży (chociaż wskazywałem, że jest to klauzula abuzywna (rejestr klauzul niedozwolonych nr 1480, 20 maj 2008, Sygn. akt XVII AmC 107/07) i że okres zarządu nie jest określony datą pewną.

jeżeli jest to klauzula niedozwolona, to wystarczy wezwać dewelopera do odstąpienia od jej stosowania i przestaje ona obowiązywać.. jak zawiążemy wspólnotę, to nie będzie trudno do tego doprowadzić. Chyba, że nikomu nie będzie się chciało angażować, i zostanie tak jak jest. Myślę, że nie ma co też się nakręcać póki nie znamy wybranej firmy zarządzającej i stawek czynszowych..

Zapis jest sprzeczny z ustawą o własności lokali.W każdej chwili 10 % właścicieli lokali może żądać zwołania zebrania z udziałem notariusza,w celu zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną z zarządu powierzonego aktem notarialnym na zarząd złożony z właścicieli lokali.

Stawek czynszowych nie ustala zarządca,tylko właściciele lokali podejmują uchwałę o zatwierdzeniu planu gospodarczego na dany rok.Pewnie na początku plan zostanie przegłosowany udziałem dewelopera.Warto jednak pojawiać się na zebraniach wspólnoty,by mieć wpływ za co się płaci na swoim osiedlu...Jak będzie sprzedanych 20 % mieszkań, ustawa o własności lokali daje furtkę do przegłosowania większościowego właściciela w każdym temacie.Warto o tym pamiętać i nie przyjmować bez przemyślenia,wszystkiego co narzuci zarządca ustanowiony przez dewelopera.

renard - 2012-01-10 00:05:08

19 stycznia o godz 19-ej proponowane jest spotkanie organizacyjne mające na celu ustalenie strategii mieszkańców odnośnie zarządzania nieruchomością, czyli np wykorzystania możliwości jakie daje ustawa o własności lokali i wykorzystanie tych 20% procent do głosowania typu jeden właściciel jeden głos, co niweluje przewagę udziałów dewelopera.
Można tym sposobem wporowadzić kogoś  z mieszkańców do zarządu lub od razu zrobić zarząd mieszkańców a nie dewelopera, który z czasem wycofa się z inwestycji i ma rozbieżne cele niż mieszkańcy.
Trzeba by od razu kontrolować nowego zarządcę, mieć wgląd do zawieranych umów, kontrolować koszty wiedząc , że po roku i tak to spadnie na nas. Wbrew pozorom w początkowym okresie można wyrządzić wiele szkód, pozawierać niekorzystne umowy, które pózniej trudno będzie odkręcić etc...
Zachęcam do udziału w spotkaniu, prośba o potwierdzenie udziału przez osoby zainteresowane.

kmroczny66 - 2012-01-10 08:25:01

Witam, gdzie spotkanie ma się odbyć?

gabi44 - 2012-01-10 10:28:32

kmroczny66 napisał:

Witam, gdzie spotkanie ma się odbyć?

Nie zrozumcie mnie źle, ale po pierwsze jeszcze żadne uprawnienia z ustawy o własności lokali nam nie przysługują - dopiero po aktach notarialnych przenoszących własność  będzie możliwość skorzystania z tych uprawnień.

Po drugie jeśli ma być jakieś spotkanie w tak istotnych kwestiach to należałoby przekazać tą informację w miarę możliwości jak największej liczbie mieszkańców np. poprzez skrzynki na listy etc.

Jest na pewno grono osób które nie wiedzą o istnieniu forum a byłyby zainteresowane uczestnictwem.

Fajnie że jest taka inicjatywa, ale do póki nie będziemy właścicielami mieszkań to ona nie przyniesienie oczekiwanych skutków.

klatka13 - 2012-01-10 10:57:37

Muszę przyznać rację mojej porzedniczce... póki nie mamay aktu notarialnego... to nie możemy za wiele zrobic:(

kmroczny66 - 2012-01-10 11:52:32

Możemy umówić się jednak w innym celu, np. aby wybrać kancelarię notarialną niezbędną przy podpisywaniu aktów. Grupowe negocjacje z pewnością będą bardziej skuteczne.

Zgadzam się, że można zastanowić się nad przekazaniem informacji do skrzynek.

gabi44 - 2012-01-10 12:13:08

kmroczny66 napisał:

Możemy umówić się jednak w innym celu, np. aby wybrać kancelarię notarialną niezbędną przy podpisywaniu aktów. Grupowe negocjacje z pewnością będą bardziej skuteczne.

Zgadzam się, że można zastanowić się nad przekazaniem informacji do skrzynek.

Jeśli chodzi o kancelarię notarialną to jestem więcej niż przekonana że developer się na to nie zgodzi - najlepiej i najbezpieczniej również dla nas będzie jak akty zrobi kancelaria która od początku zajmuje się projektem.


Warto oczywiście spróbować - ale decyzja chyba i tak będzie zależała od kryterium ceny.

Czyli jak rozumiem jakieś propozycje w tym względzie padną?

A może mamy notariusza w naszym gronie? :)

kmroczny66 - 2012-01-10 13:33:39

Ja bez żadnego problemu otrzymałem zgodę na własnego notariusza, z którego de facto nie skorzystałem z uwagi na brak czasu. Przy umowie ostatecznej nie przewiduję żadnych problemów.

Możemy poszukać jakiegoś notariusza wspólnie. Propozycje cenowe będą zależeć od ilości chętnych do takiego przedsięwzięcia.

renard - 2012-01-11 21:06:02

Spotkanie jest planowane 19.01. o 19-ej w josephwinebar na ul: Duchnickiej 3.
www.josephwinebar.pl
Rzczywiście na dzień dzisiejszy tak długo jak nie mamy aktów notarialnych niewiele można zrobić.
Cel spotkania był raczej zapoznawczo-organizacyjny, żeby ustalić co będziemy robić jak już te akty będziemy mieli, przy okazji można omówić inne tematy np notariusza.
Siła napędowa tej wspólnoty raczej wyłoni się z forumowiczów, dobrze więc byłoby się spotkać , poznać, aby efektywniej działać w przyszłości.
Co do spotkań w szerszym gronie to trzeba juz mieć konkrety i wiedzieć na czym się stoi, ile jest aktów notarialnych, jak głosujemy, na kogo i w ogóle co zamierzamy. Jeżeli zaprosimy wszystkich naraz to tego nie ustalimy, bo każdy będzie mniał inne zdanie a więksozść w ogóle nie będzie miała zdania, bo wspólnota to dla nich czarna magia.
Ten termin i miejsce to jest tylko propozycja, (wymiana korespondencji wątek sprzedaż mieszkań) na razie potwierdziły tylko dwie osoby, może to być inny termin np luty, jeżeli uważacie, że to za wcześnie.

Tunia - 2012-01-12 07:29:56

Jeżeli jest możliwość zmaiany terminu na luty, to ja jestem za, bo bardzo chciałabym uczestniczyć.

klatka13 - 2012-01-12 08:31:08

mi równiez termin lutowy bardziej by odpowiadał... ale jeśli się spotkacie to będe czekała na wieści:)

Ania - 2012-01-12 08:44:49

Niestety w tym terminie nie będzie mnie w Warszawie, więc również bardziej odpowiadałby mi luty. Pozdrawiam

renard - 2012-01-15 13:10:23

Ponieważ spotkanie potwierdziły tylko dwie osoby i rzeczywiście teraz są ferie i część osób nie może uczestniczyć, proponuję przenieść spotkanie na luty.
Zaproponuję jakiś termin na początku lutego.

renard - 2012-01-20 21:52:43

Od 1-go lutego podobno ma powstać wspólnota mieszkaniowa.

renard - 2012-02-06 12:48:05

Są jeszcze chętni na spotkanie poznawczo-organizacyjne ?

leszak2 - 2012-02-06 13:36:33

tak :)

robert - 2012-02-06 15:51:09

Chętnie się pojawię :)

mysza - 2012-02-07 13:05:17

również chętnie się pojawię :)

Biedronka - 2012-02-07 13:13:04

tak!

renard - 2012-02-07 18:45:31

Witam,

Proponuję czwartek 23 Lutego 2012 o godz 19-ej w josephwinebar ul: Duchnicka 3, tam gdzie planowane było poprzednie.
Odsyłam do wpisów na `sprzedaż mieszkań`, opisałem tam tematy, którymi wg mnie powinniśmy się pilnie zająć.

Pozdrawiam

renard - 2012-02-21 23:50:30

Zarezerwowałem stolik na 23 lutego ul Duchnicka 3, hasło zielony żoliborz.

leszak2 - 2012-02-24 21:50:36

Ja niestety nie dałem rady :( Spotkanie doszło do skutku?

maki - 2012-02-27 12:52:57

leszak2 napisał:

Ja niestety nie dałem rady :( Spotkanie doszło do skutku?

Ponieważ nie ma na forum relacji ze spotkania - podejrzewam, że albo nie doszło ono do skutku albo odbyło się w mocno okrojonym składzie.
Tak niestety wygląda u nas samoorganizowanie się - jedna osoba wykazuje dobre chęci, organizuje spotkanie, po czym zostaje wystawiona do wiatru (jeżeli się myle. to oczywiscie odwołam to zdanie).
Podejrzewam, że nie znajdzie się drugi chętny na zorganizowanie podobnego spotkania.

Tunia - 2012-02-28 08:01:56

spotkanie odbyło się i chyba kolejne też się kiedyś odbędą - mam nadzieje, że na następne przybędzie więcej osób (teraz było 6) :-)

maki - 2012-02-28 11:13:39

Tunia napisał:

spotkanie odbyło się i chyba kolejne też się kiedyś odbędą - mam nadzieje, że na następne przybędzie więcej osób (teraz było 6) :-)

To świetnie, zgodnie z obietnicą odwołuje zdanie o spoktaniu, które sie nie odbyło :)
6 osób to niezły wynik w naszych zabieganych czasach.

ewwae - 2012-03-06 22:12:39

Przepraszam najmocniej, a czy będą tu opublikowane jakieś wstępne ustalenia, propozycje, koncepcje ku rozwadze ogółu? Czy może przebieg spotkania jest jakiś tajny/poufny? ;)

Hania - 2012-03-18 00:22:09

Zwrócił moją uwagę zapis w umowie przedwstępnej (Etap C inwestycji), zawarty w paragrafie 14 p. 1, dotyczący zarządu nieruchomością. Brzmi on:

"Strony ustalają niniejszym, iż kwestia sprawowania zwykłego zarządu nieruchomością wspólną zostanie uregulowana w umowie sprzedaży lokalu z tym, że przez okres 12 miesięcy od daty sprzedaży ostatniego lokalu w inwestycji określonej w par. 2 pkt b) niniejszej Umowy Sprzedawca może zastrzec prawo zarządzania nieruchomością wspólną, za stosowaną odpłatnością ustaloną wedle stawek rynkowych, dla siebie lub też wskazanej przez siebie osoby trzeciej."

Czy oznacza to, że jeśli deweloper przez wiele lat nie sprzeda ostatniego mieszkania, to przez cały ten czas możemy być skazani na zarządcę wybranego przez dewelopera i wspólnota nie będzie miała na ten wybór żadnego wpływu ??? Nie bardzo się znam na tych sprawach i absolutnie nie podejrzewam dewelopera o jakieś niecne praktyki. Wiem jednak, że w wielu przypadkach, z chwilą powstania Wspólnoty zmienia się zarządca, jeśli ten, na przykład, mało efektywnie działa na rzecz wyegzekwowania od dewelopera usuwania usterek.
Mam w ręku akt notarialny podpisany przez znajomych z innym deweloperem dwa lata temu, w którym odpowiedni paragraf brzmi następująco: "Strony ustalają, że zarząd Nieruchomością Wspólną będzie prowadzony na podstawie przepisów rozdziału 4 ustawy o własności lokali. Sprzedający ma prawo zlecić zarząd nieruchomością osobie trzeciej na podstawie umowy o zarządzanie. Zawarta umowa o zarządzanie nie może ograniczać praw przyszłej Wspólnoty Mieszkaniowej w zakresie zmian warunków umowy lub rozwiązania umowy." W tym przypadku sytuacja jest klarowna.
Czy Sąsiedzi z etapu B mają taki zapis, jak w mojej umowie przedwstępnej ? A jeśli tak, to czy nie budzi to Waszych wątpliwości ? O ile się orientuję, nikt jeszcze nie podpisał aktu notarialnego. Warto chyba zwrócić szczególną uwagę na zapisy odnośnie zarządu w akcie notarialnym.
A może przesadzam ?? Bardzo proszę o komentarze.

renard - 2012-03-19 22:44:50

Zapis powinien być taki jak wymieniłaś ale są małe szanse, żeby nieprawny zapis z umowy z ZZ można było wykorzystać, gdyż działalność wspólnoty reguluje ustawa i jest nadrzędna.

renard - 2012-03-19 22:51:16

Spotkanie jak najbardziej się odbyło i tak jak powiedziała koleżanka przyszło 6 osób, mamy ze sobą kontakt
i myślę, że będziemy organizować następne licząc na to, że grono się powiększy.
Mamy pierwszy konkretny pomysł i będziemy potrzebować poparcia.
Co do konkretów to mam nadzieję, że w tym tygodniu pojawią się na forum.

Pozdrawiam

Hotels Hilchenbach trycholog Warszawa hydraulik rembertów poxipol wrocław